strony internetowe szczecin

tworzenie stron www, wykonywanie serwisów internetowych w Szczecinie, Szczecin

 

Dzi¶ czwartek, 28 marca 2024 r, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni


SELECT * FROM news WHERE art_id='138'

Kwiecień 2008




Ciągły ból





Największy problem to ciągły ból mięśni pośladków, mięśni nóg, przykręgosłupowych, przykurcze rąk i palców, nawet ból mięśni karku. Ból ten uniemożliwia siedzenie a tym samym pracę na komputerze. Wymaga też częstych zmian pozycji na łóżku.





Prawdopodobną przyczyną ciągłego bólu jest niepełne wypróżnienie mimo stosowania lewatywy. Ból nasilił się po założeniu przetoki nadłonowej-nie można stymulować wypróżniania przez intensywny masarz powłok brzusznych.





Gdy jestem na wózku poprawiam sytuację poprzez nachylenie tułowia do przodu-napinają się wtedy mięśnie pośladków-i mniej boli. Podobnie na łóżku: unosząc nogi pionowo do góry (oczywiście przy pomocy pomocnika) daję odpoczynek mięśniom pośladków.




 



Bezsenność




Tabletki Relanium-pomagają tylko na część nocy.





Wypróżnianie





Od momentu założenia przetoki nadłonowej jest problem z opróżnieniem jelita grubego nawet po zastosowaniu lewatywy z wody-nie można efektywnie stymulować wypróżniania przez nacisk powierzchni brzucha.




Mikcja





Problem opróżniania pęcherza próbowano rozwiązać przez założenie przetoki nadłonowej (Udało się tylko teoretycznie-diureza ma sytuację poprawić (ale nie skutkuje).





Wydaje mi się, że cewnik z możliwością odpływu moczu całym przekrojem byłby rozwiązaniem.





Likwidacja (ograniczenie) piasku w moczu przez stosowanie odpowiedniej diety też byłaby pomocna.




Mowa





Prawie całkowity zanik mowy. Nie mogę przywołać pomocy ani pogadać z przyjaciółmi.





Oddychanie i krztuszenie





Narastające trudności z połykaniem-picie tylko na siedząco i przez rurkę.




Bardzo łatwo się krztuszę-nawet śliną. Na razie silny ucisk pięścią przepony przez opiekuna połączony z odkaszlnięciem daje rezultaty.




Opieka





Przywołanie pomocy





Brak możliwości przywołania pomocy (z wyjątkiem czasu pracy przy komputerze-włączam głośną muzykę).





Od 28 marca 2008 mam materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy. Otrzymałem z dopłatą PFZ na wniosek lekarza rodzinnego. Wykorzystałem też materac sprężynowy jako podkład pod materac przeciwodleżynowy.





Przeróbki wymaga:






  • podnoÅ›nik chorego,



  • zabezpieczenie przed upadkiem z łóżka-materac jest szerszy o 10 cm od łóżka,



  • system podpór pod plecy do obsÅ‚ugi laptopa.




Wydłużenia szyny podnośnika chorego dokonali: sąsiad Włodek z synem Maćkiem-umożliwia to dojazd wózka (patrz fotografie). Deskę zabezpieczającą przed upadkiem z łóżka przygotował Maciek.





Przeziębienia.





Ujawniają się zwiększonymi problemami z odktuszaniem-ciągła zawada w gardle, zatkany nos, trudności z oddychaniem, stan podgorączkowy 37,2.





Pomaga smarowanie klatki piersiowej i pleców domową miksturą: smalcem z mniszkiem, dużo picia, witamina C, rutinoscorbin, największy problem to odksztuszenie flegmy, która dusi i nie można oddychać.





Rehabilitacja





Codziennie wózkowanie-10:30-11:00; 19,00:-21:00. Przed pracą na komputerze na wózku ćwiczenia rozciągające rąk w barkach, łokciach i palców.





3 x tydzień po 1-1,5 godziny-w zależności od samopoczucia chorego-założenie łusek na dłonie, ćwiczenia bierne NN, ćwiczenia RR po zdjęciu łusek, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia rąk na wózku-rozciąganie rąk w barkach poprzez bloczki, linkę i rękawiczki na dłoniach.





1 x w tygodniu, z okazji spotkań czwartkowych, Rysio i Włodek rozciągają moje ręce w barkach, łokciach, nadgarstkach i aplikują ćwiczenia palców.





Obsługa komputera ruchami głowy. Do obsługi komputera za pomocą ruchów głowy wykorzystuję urządzenie Head Mouse Extreme oraz systemową klawiaturę ekranową oraz program zastępujący mysz-Dragger.





Aby korzystać z komputera w innym pomieszczeniu należy mieć router bezprzewodowy oraz stolik przyłóżkowy pod komputer.





Obsługa komputera za pomocą ruchów głowy za pomocą urządzenia Head Mouse Extreme daje też korzyści w rehabilitacji. Wymuszony ruch głowy wzmacnia mięśnie karku-daje to możliwość uniesienia głowy, co przedtem było już niemożliwe.





Leżenie w łóżku wykorzystuję do walki z przykurczami rąk i palców.





W leżeniu na wznak ręce wyprostowane leżą wzdłuż ciała a kciuki są przyciśnięte pośladkami. I tak palce są wyprostowane, ręce w łokciach też, a barki spokojnie leżą na materacu w pozycji odciążonej. Mrowienie kciuków wymusza zmianę ich pozycji przez pociągnięcie.





 





Siła





Czterokończynowy paraliż-wymagam do obsługi i funkcjonowania drugiej osoby.





Spastyka





Umiarkowana jest stale. Nasila siÄ™ z powodu wszelkich infekcji i temperatury.





Zanik mięśni





Najbardziej widoczny na dłoniach, pośladkach, kości krzyżowej i rękach.





Zapominanie





W ciągu ostatnich kilku miesięcy zaobserwowałem zapominanie np. ostatniej-przed chwilą zakończonej-rozmowy telefonicznej lub hasła do codziennie używanej strony www.





 




© 2008-04-11 14:24:49

Czytano 7559 razy.




  Home | O mnie | Praca zawodowa | Choroba | Kontakt | Galeria fotografii | Genealogia | Hobby | Muzeum Rodzinne | AktualnoÅ›ci
© 2005 Wszelkie Prawa Zastrze¿one