strony internetowe szczecin

tworzenie stron www, wykonywanie serwisów internetowych w Szczecinie, Szczecin

 

Dziś źroda, 12 grudnia 2018 r, imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary


Problemy neurologiczneNa co choruję?
Tetraparesis Spastica, Paralisis Spinalis Spastica, SLA?


W połowie 1999 r. pojawiał się silny ból mięśni łydek, szczególnie wtedy gdy byłem zestresowany. Zaobserwowałem lekkie zaczepianie prawej stopy o nierówności terenowe. Wyglądało to tak, jakby chodnik był dla prawej nogi bardziej wyboisty.
Przy chodzeniu wspierałem się na lasce. Tak bóle, jak i opadanie stopy, słabnięcie mięśni prawej nogi stopniowo, prawie niezauważalnie postępowało.


W ciągu kilku najbliższych miesięcy, na zlecenie lekarza POZ, wykonałem serię podstawowych badań i konsultacji. Mimo to choroby nie udało się rozpoznać. Przy braku leczenia, choroba postępowała: bóle mięśni oraz spastyczność, pojawiły się w lewej nodze.
Za namową lekarza POZ udałem się do neurologa w Pyrzycach w celu dalszych badań i pokierowaniem diagnozą choroby. Na jego wniosek wykonałem badanie KT kręgosłupa odcinka lędźwiowego, EMG i odbyłem konsultacje neurochirurgiczną i neurologiczną. W wyniku tej ostatniej trafiłem do Kliniki Neurologii PAM w Szczecinie na badania kliniczne m.in. płynu mózgowo-rdzeniowego, NMR mózgowia. W ich wyniku stwierdzono TETRAPARESIS SPASTICA z przewagą w kończynach dolnych głównie prawej oraz obustronny objaw Rossolimo, zalecono obserwację w ambulatorium.
W styczniu 2000 r. badanie USG metodą Dopplera wykazało prawidłowe przepływy krwi w tętnicach biodrowych, udowych, podkolanowych, piszczelowych tylnych za kostkami i grzbietowych.
W Poradni Chorób Mięśni Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie-wykluczono miastenię, dystrofię, zalecono stałą rehabilitację-otrzymałem wniosek na rotor lub rower, zapisano Coca Car-boxylazę z Vit. B12.
Mimo rehabilitacji postęp choroby był znaczny - bez laski nie mogłem zrobić kroku, prawej nogi nie mogłem podnieść na stopień schodów.
Po kilku kolejnych badaniach w Klinice Neurologii PAM (EMG, badanie potencjałów wywołanych, TK i MR kręgosłupa szyjnego), stwierdzono zwężenie kanału kręgowego i ucisk rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa-zakwalifikowano mnie do operacji.
W październiku w Klinice Neurochirurgii PAM, wykonano zabieg operacyjny na kręgosłupie w odcinku szyjnym-poszerzenie kanału kręgowego z zastosowaniem implantów.
Jesienią 2001 r. Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności-przyznał mi niepełnosprawność znaczną.
W listopadzie trafiłem na Oddział Rehabilitacji w Choszcznie w celu usprawnienia, z trudnością poruszałem się przy chodziku kroczącym.
W styczniu 2002 r. jestem w Klinice Neurologii PAM na badaniach kontrolnych.
Następuje dalszy postęp choroby mimo zabiegu operacyjnego i rehabilitacji, paraliż i narastanie spastyczności nóg, postępujące trudności z mikcją i defekacją.
W Klinice Ortopedii i Traumatologii PAM Szczecin Zdunowo, po wielu badaniach RM, TK i konsultacjach ponownie operowano miopatię w odcinku szyjnym kręgosłupa. Chorobę zdiagnozowano jako PARALISIS SPINALIS SPASTICA.
Po operacji trafiłem na rehabilitację do Gryfic Na trzeci dzień w czasie cewnikowania doszło do uszkodzenia mięśnia zwieracza pęcherza i do zatrzymania moczu. Rehabilitację przerwano i przeniesiono mnie na Oddział Chirurgiczny, gdzie dokonano zabiegu na pęcherzu. Z cewnikim Foley’a trafiłem na noszach do domu.
W styczniu 2002 r. przestałem chodzić nawet przy chodziku-usiadłem na wózku.
Kolejne miesiące i lata upłynęły na rehabilitacji bądź to w szpitalach ale najczęściej w domu, gdzie musiałem zorganizować warunki do codziennych ćwiczeń.
Poszukiwanie pomocy u fachowców zarówno medycyny akademickiej jak też i niekonwencjonalnej nie przyniosło efektów.
W kwietniu 2005 r. diagnozy podjął się ordynator Oddziału Neurologicznego w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. Po wielu badaniach oraz EMG, RM i KT za pomocą najnowszego tomografu-zdiagnozowano SLA (stwardnienie zanikowe boczne).


Więcej o mojej chorobie można znaleźć na stronach:


http://www.mnd.pl


http://www.fundacja-sm.malopolska.pl/strony/kolo_sla.htm


Przeprowadzenie badań genetycznych skończyło się na obietnicy.
Ponieważ na tą chorobę nie ma leczenia-pozostała mi rehabilitacja w domu.
W styczniu 2006 postęp choroby objawił się dalszym osłabieniem mięśni kręgosłupa, karku, rąk, przykurczami palców dłoni i rąk w stawie łokciowym. Po kilku minutach siedzenia na wózku opada mi głowa. Wzmaga się spastyka całego ciała, palce się zwijają i nie można pisać. Słabną ręce. Coraz trudniej umyć zęby, ogolić się czy najeść. Pogłębiły się problemy z połykaniem, odksztuszaniem, mową.
Od lekarza ortopedy otrzymałem wnioski na łuski na palce oraz na wózek podtrzymujący głowę i plecy.Po operacji w Zdunowie
Po operacji w Zdunowie
W szpitalu
W szpitalu
Na sali ogólnej-kolega Juliusz
Na sali ogólnej-kolega Juliusz© 2006-01-31 12:11:52

Czytano 5556 razy.
  Home | O mnie | Praca zawodowa | Choroba | Kontakt | Galeria fotografii | Genealogia | Hobby | Muzeum Rodzinne | Aktualności
© 2005 Wszelkie Prawa Zastrzeżone