strony internetowe szczecin

tworzenie stron www, wykonywanie serwisów internetowych w Szczecinie, Szczecin

 

Dzi¶ czwartek, 28 marca 2024 r, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni


SELECT * FROM news WHERE art_id='56'

Problemy neurologiczne



Na co chorujÄ™?
Tetraparesis Spastica, Paralisis Spinalis Spastica, SLA?


W połowie 1999 r. pojawiał się silny ból mięśni łydek, szczególnie wtedy gdy byłem zestresowany. Zaobserwowałem lekkie zaczepianie prawej stopy o nierówności terenowe. Wyglądało to tak, jakby chodnik był dla prawej nogi bardziej wyboisty.
Przy chodzeniu wspierałem się na lasce. Tak bóle, jak i opadanie stopy, słabnięcie mięśni prawej nogi stopniowo, prawie niezauważalnie postępowało.


W ciÄ…gu kilku najbliższych miesiÄ™cy, na zlecenie lekarza POZ, wykonaÅ‚em seriÄ™ podstawowych badaÅ„ i konsultacji. Mimo to choroby nie udaÅ‚o siÄ™ rozpoznać. Przy braku leczenia, choroba postÄ™powaÅ‚a: bóle mięśni oraz spastyczność, pojawiÅ‚y siÄ™ w lewej nodze.
Za namowÄ… lekarza POZ udaÅ‚em siÄ™ do neurologa w Pyrzycach w celu dalszych badaÅ„ i pokierowaniem diagnozÄ… choroby. Na jego wniosek wykonaÅ‚em badanie KT krÄ™gosÅ‚upa odcinka lÄ™dźwiowego, EMG i odbyÅ‚em konsultacje neurochirurgicznÄ… i neurologicznÄ…. W wyniku tej ostatniej trafiÅ‚em do Kliniki Neurologii PAM w Szczecinie na badania kliniczne m.in. pÅ‚ynu mózgowo-rdzeniowego, NMR mózgowia. W ich wyniku stwierdzono TETRAPARESIS SPASTICA z przewagÄ… w koÅ„czynach dolnych głównie prawej oraz obustronny objaw Rossolimo, zalecono obserwacjÄ™ w ambulatorium.
W styczniu 2000 r. badanie USG metodą Dopplera wykazało prawidłowe przepływy krwi w tętnicach biodrowych, udowych, podkolanowych, piszczelowych tylnych za kostkami i grzbietowych.
W Poradni Chorób Mięśni Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie-wykluczono miastenię, dystrofię, zalecono stałą rehabilitację-otrzymałem wniosek na rotor lub rower, zapisano Coca Car-boxylazę z Vit. B12.
Mimo rehabilitacji postęp choroby był znaczny - bez laski nie mogłem zrobić kroku, prawej nogi nie mogłem podnieść na stopień schodów.
Po kilku kolejnych badaniach w Klinice Neurologii PAM (EMG, badanie potencjałów wywołanych, TK i MR kręgosłupa szyjnego), stwierdzono zwężenie kanału kręgowego i ucisk rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa-zakwalifikowano mnie do operacji.
W październiku w Klinice Neurochirurgii PAM, wykonano zabieg operacyjny na kręgosłupie w odcinku szyjnym-poszerzenie kanału kręgowego z zastosowaniem implantów.
Jesienią 2001 r. Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności-przyznał mi niepełnosprawność znaczną.
W listopadzie trafiłem na Oddział Rehabilitacji w Choszcznie w celu usprawnienia, z trudnością poruszałem się przy chodziku kroczącym.
W styczniu 2002 r. jestem w Klinice Neurologii PAM na badaniach kontrolnych.
Następuje dalszy postęp choroby mimo zabiegu operacyjnego i rehabilitacji, paraliż i narastanie spastyczności nóg, postępujące trudności z mikcją i defekacją.
W Klinice Ortopedii i Traumatologii PAM Szczecin Zdunowo, po wielu badaniach RM, TK i konsultacjach ponownie operowano miopatię w odcinku szyjnym kręgosłupa. Chorobę zdiagnozowano jako PARALISIS SPINALIS SPASTICA.
Po operacji trafiÅ‚em na rehabilitacjÄ™ do Gryfic Na trzeci dzieÅ„ w czasie cewnikowania doszÅ‚o do uszkodzenia mięśnia zwieracza pÄ™cherza i do zatrzymania moczu. RehabilitacjÄ™ przerwano i przeniesiono mnie na OddziaÅ‚ Chirurgiczny, gdzie dokonano zabiegu na pÄ™cherzu. Z cewnikim Foley’a trafiÅ‚em na noszach do domu.
W styczniu 2002 r. przestałem chodzić nawet przy chodziku-usiadłem na wózku.
Kolejne miesiące i lata upłynęły na rehabilitacji bądź to w szpitalach ale najczęściej w domu, gdzie musiałem zorganizować warunki do codziennych ćwiczeń.
Poszukiwanie pomocy u fachowców zarówno medycyny akademickiej jak też i niekonwencjonalnej nie przyniosło efektów.
W kwietniu 2005 r. diagnozy podjął się ordynator Oddziału Neurologicznego w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. Po wielu badaniach oraz EMG, RM i KT za pomocą najnowszego tomografu-zdiagnozowano SLA (stwardnienie zanikowe boczne).


Więcej o mojej chorobie można znaleźć na stronach:


http://www.mnd.pl


http://www.fundacja-sm.malopolska.pl/strony/kolo_sla.htm


Przeprowadzenie badań genetycznych skończyło się na obietnicy.
Ponieważ na tą chorobę nie ma leczenia-pozostała mi rehabilitacja w domu.
W styczniu 2006 postęp choroby objawił się dalszym osłabieniem mięśni kręgosłupa, karku, rąk, przykurczami palców dłoni i rąk w stawie łokciowym. Po kilku minutach siedzenia na wózku opada mi głowa. Wzmaga się spastyka całego ciała, palce się zwijają i nie można pisać. Słabną ręce. Coraz trudniej umyć zęby, ogolić się czy najeść. Pogłębiły się problemy z połykaniem, odksztuszaniem, mową.
Od lekarza ortopedy otrzymałem wnioski na łuski na palce oraz na wózek podtrzymujący głowę i plecy.







Po operacji w Zdunowie
Po operacji w Zdunowie
W szpitalu
W szpitalu
Na sali ogólnej-kolega Juliusz
Na sali ogólnej-kolega Juliusz



© 2006-01-31 12:11:52

Czytano 6533 razy.




  Home | O mnie | Praca zawodowa | Choroba | Kontakt | Galeria fotografii | Genealogia | Hobby | Muzeum Rodzinne | AktualnoÅ›ci
© 2005 Wszelkie Prawa Zastrze¿one